Att få perspektiv på och att erövra kunskap om sig själv är en livslång process. Det material vi presenterar här ger elever initiala kompetenser och verktyg för att medvetandegöras om sin
självkunskapsprocess.Vi har utvecklat en metodik där vi integrerar fysiska samspelsövningar med NonViolent Communication och TransaktionsAnalys för att skapa en grund för självreflektion och självkunskapande och för att stödja eleverna i att sätta ord på sina erfarenheter och upplevelser. Därav rubriken integrerat socialt samspel.
ISS är ett indirekt sätt att arbeta med självkunskap som ger direkta lärdomar hos eleverna. ISS lägger störst vikt vid rörelse och använder övningar och träningsmoment för att stimulera socialt samspel och för att underbygga resonemang kring ledarskap, kommunikation och social samvaro. Metodiken bygger på reflektion kring konkreta erfarenheter och autentiska situationer. Denna form uppskattas särskilt av elever då det inte upplevs som undervisning, utan mer som lustfylld och meningsfull upplevelse.
ISS stimulerar alltså självkunskapsprocessen genom en holistisk metodik och syn på eleverna. Men det ska tydliggöras att metodiken inte är självkunskap - på samma sätt som en gloslista inte är ett helt språk. Metodiken är ett sätt att synliggöra självkunskapsprocessen och göra den begriplig initialt. Pedagogerna bör minst ha läst böckerna ”Självkunskap i skolan” och ”Så tänds eldsjälar” för att kunna fånga upp effekterna och för att workshopen ska vara meningsfull på sikt.
Syfte och effekter
Syftet med att ge socialt samspel och självkunskapsprocessen en så tydlig plats är att göra dessa processer tydliga och uppenbara för eleverna själva. De kompetensområden som vi definierat inom ramen för Självkunskapskompetenserna lyfts naturligt in under rörelsemomenten och samspelsövningarna och i reflektionerna.
Ytterligare effekter av ISS är ökad kroppskännedom och kroppsmedvetenhet. Även kopplingen mellan kropp och knopp blir tydligare liksom var och ens fysiska och mentala gränser. Koncentrationen ökar liksom rörelseglädje och förmåga att ge och ta samt att hjälpa varandra. Samtidigt skapas erfarenheter av fysisk kontakt som inte bygger på attraktion, sociala ”spel” eller bråk. Genom övningarna tränas direkt finmotorik, balans, smidighet, koordination, uthållighet och avslappning.
De moment eller kompetenser som framförallt utvecklas under passen på sikt är just integritet, gränssättning, förmåga att uttrycka sig, att förstå, respektera och stötta andra, uthållighet, självdisciplin och motivation, ansvarstagande, konsekvensbedömning, känslomedvetenhet, lyhördhet och självbekräftelse.
Hur går workshopen till?
Passens omfattning kan varieras från en timme till en heldag. Fördelaktigt är att planera in en vecka där varje (eller varannan) förmiddag inleds med Integrerat Socialt Samspel. Alla pass inkluderar samling, genomgång av dagens tema/innehåll, fokusövning, uppvärmning, stretching och kondition, samspelsövningar/tekniker, avslappning och uppsamling med reflektion kring filosofiska och teoriska resonemang kopplat till dagens innehåll. Reflektionen fokuserar kommunikation, samarbete, ledarskap och kunskapsfilosofi och personliga erfarenheter.
Genomförande
Passet är omväxlande individuellt och internt och omväxlande baserat på samspel och öppna resonemang och övningar. Inom ISS går det inte att ”bli bäst (eller sämst) i klassen” då det hela tiden syftar till att var och en utvecklar sitt eget fysiska och språkliga uttryck. Detta gör att passet upplevs meningsfullt av alla. Det bygger heller inte på tävling eller jämförelse vilket bidrar till en avslappnad stämning i gruppen.
Såhär kan ett förmiddagsupplägg se ut när ett ”pass” på ett par timmar läggas upp:
- Morgonsamling (5 min ledare/lärare)
- Genomgång av dagens upplägg (15 min ledare/lärare) ex ”att samarbeta över språkgränser”
- Fokusövning (5 min ledare/lärare)
- Uppvärmning (20 minuter alterneras mellan eleverna när de nått viss mognad)
- Stretching och ev kondition (10-20 minuter)
- Samspelsövningar/tekniker (45 minuter ledare/lärare)
- Avslappning (10 min)
- Uppsamling/reflektion (10 min)
- Paus
- Filosofi/teori tas upp med Gnosjöpedagogikmodellen (20 min)
- Eget projektarbete
- Lunch
För vem
Från 4 år och uppåt.
Innehåll
Socialt samspel, Kommunikation, Rörelse, Ledarskap, Avslappning/Stressreducering
Workshopsledare
Elin Fryk, Linda Lendin







